FOTO: Více než polovina umělců na Jazz Goes to Town vystoupí v Česku poprvé

Jazzoví umělci zahrají v Hradci Králové v druhý týden října na celkem osmi místech. Některé kapely se na koncert spojilo s jiným mezinárodním hudebníkem. Zdroj: Jazz Goes to Town

  Hradec
  08.10. 18:00 - 12.10.2019 23:55

Mezinárodní festival Jazz Goes to Town se vrátí do Česka už po pětadvacáté. Ve druhém týdnu října vystoupí čeští hudebníci, ale i cizí z celkem 20 zemí světa.

Hradec Králové už po pětadvacáté užije hudbou, konkrétně jazzem. Jubilejní ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town se bude konat tradičně v druhý říjnový týden od 8. do 12. října 2019. Kapely, uskupení a formace umělců z dvaceti zemí světa zahrají posluchačům v nejrůznějších prostorách i v ulicích města. Pro více než polovinu vystupujících to bude česká premiéra.

To platí například pro americké trio Digital Primitives. S nimi vystoupí septet Ziv Taubenfeld's Full Sun zformovaný izraelským basklarinetistou Zivem Taubenfeldem. Poprvé v Česku vystoupí také Holanďané The Zebra Street Band.

„Provedou návštěvníky historickým centrem Hradce Králové a také se postarají o večerní klubovou afterparty,“ řekla Karolína Pláničková, mluvčí akce.

Hudební složení je opravdu mezinárodní

Jazz Goes to Town odstartuje propojením skandinávské, berlínské a české jazzové scény oktetem Didrik Ingvaldsen Ensemble v 19 hodin ve Studiu Beseda. Jejich lídr, podle kterého je skupina pojmenovaná, působí na jazzových scénách v Norsku, Berlíně a New Yorku.

Co by to bylo za festival bez domácí účasti. Diváci si mají možnost poslechnout například autorku hudby k televiznímu filmu Dukla 61 Beatu Hlavenkovou. Z Prahy dorazí kapela s dvacetiletou historií, která si říká MUFF a mladí jazzmani Pavel Zlámal & PQ.

„Vznikla v dynamickém prostředí brněnské Janáčkovy akademie múzických umění pod vedením zkušeného saxofonisty Pavla Zlámala, který se v roce 2017 představil festivalovému publiku v rámci sólového koncertu,“ dodala mluvčí.

Ne vše však bude o hlasitém projevu. Komorní experimentální vystoupení si připravila americko-rakouská dvojice Ken Vandermark a Christof Kuzmann.

Celou akci zakončí patnáctičlenný severský bigband Paal Nilssen-Love’s Large Unit.

Umělci se představí na osmi různých místech

Kde lze jazzové umělce vidět? V úterý 8. října vystoupí od 18 hodin v Restauraci Černý kůň, zde je vstup volný, a ve Studiu Beseda na Mýtské 126.

Středa bude patřit dvěma koncertům, přičemž se od 20:30 představí česká skupina Pavla Zlámala. Ti zahrají na Náměstí 5. května 835 v NáPlavce café a music baru.

Čtvrtek obsadí jazzová hudba Bio Central na třídě Karla IV.

Pátek už bude rozmanitější. Vystoupení proběhnou v Galerii moderního umění, ve Sboru kněze Ambrože, v Bio Centralu a v Náplavka café a music baru.

Finálový den akce obsadí Petrof Gallery, Městskou hudební síň a Studio Beseda, kde celou akci završí již zmíněná patnáctičlenná skupina ze severu Evropy.

Kompletní program a další informace naleznete na webu festivalu www.jgtt.cz.

Vstupenky získají zájemci na www.goout.cz, na prodejních místech sítě GoOut (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň) a na pokladně Bio Central a v Café na kole. Na místě za vstup zaplatí zhruba 350 korun.

Studenti, senioři a držitelé karet EYCA mají možnost koupit si permanentky buď na celý festival za 1500 Kč nebo na páteční a sobotní program za 800 Kč.

Autor: Pinková Lucie

  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: