Archeopark pravěku v zimě nespí, oživí ho představení z doby neandrtálcůLidé mohou na vlastní oči vidět, jak někdejší předci člověka dříve žili. FOTO: Královéhradecký kraj  Hradec
  24.01.2018

Archeopark pravěku Všestary u Hradce Králové pořádá každý měsíc Dny živé archeologie, a to až do startu letní sezony. Návštěvníky ve Všestarech čekají i ukázky, jak neandrtálci vypadali, o čem a jak přemýšleli nebo jaká byla jejich rodina.

Archeopark pravěku Všestary letos poprvé v historii nespí zimním spánkem. Každý měsíc se totiž zvídaví návštěvníci mohou přijít podívat na Dny živé archeologie, prohlídku spojenou nejen s přednáškou, ale také divadlem. Letos poprvé to bylo možnéo uplynulém víkendu.

"Dny živé archeologie pořádáme každý měsíc a pokaždé mají jiný obsah. Nově využíváme dramatizaci jako prezentační formu pravěku. Uplynulý víkend to bylo například loutkové divadlo z období neandrtálců a také ukázky replik neandrtálských nástrojů, včetně jejich výroby,“ uvedl ředitel archeoparku Radomír Tichý z Filosofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Mimo Dnů živé archeologie je muzeum pravěku během zimy zavřené. Pro návštěvníky se znovu otevře až v březnu, kdy sem turisté mohou zavítat o víkendu. Během hlavní sezóny od července do srpna mají otevřeno každý den vyjma pondělí. 

Archeopark pravěku Všestary se poprvé veřejnosti otevřel s přispěním Královéhradeckého kraje v roce 2013. „Kraj se tak podílí nejen na vytváření zajímavých turistických cílů, ale i na přípravě studentů z Univerzity Hradec Králové, kteří zde na praxích získávají cenné zkušenosti, aby pak mohli působit například v krajem zřizovaných organizacích, jako jsou muzea či galerie,“ hodnotí dosavadní spolupráci hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

V roce 2017 navštívilo všestarský archeopark více než 15 tisíc návštěvníků, z toho šest tisíc dětí na školních exkurzích. Pravěké muzeum pomalu dosahuje své maximální kapacity.


Autor: Aneta Hrdličková

Místo události: Všestary,Hradec Králové

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: