VIDEO: Ceny Evropské unie pro kulturní dědictví potěšily Kuks a TelčObnova hospitálu Kuks je těch nejvyšších kvalit. FOTO: Europa Nostra Award.  Hradec
  13.04.2017

Česko je známá země i díky zámkům a hradům, kterých se na území republiky nachází velký počet. Cena Europa Nostra navíc dokazuje, že se jejich správci o svěřené památky příkladně starají. Mezi více než dvěma sty projekty dokázaly zvítězit dva české programy.

Mezi vítězi Ceny Evropské unie pro kulturní dědictví jsou letos dva výjimečné projekty z České republiky.

Akce obnova barokního areálu v Kuksu a celonárodní vzdělávací program Památky nás baví, který vznikl v Telči na Vysočině si získaly sympatie poroty a v konkurenci dvě stě dvou projektů dokázaly své kategorie ovládnout.

„Obnova hospitálu Kuks je těch nejvyšších kvalit. Její víceoborový a mezioborový přístup považujeme za chvályhodný a měl by sloužit jako přesvědčivý příklad pro jiné projekty obnov v Evropě,“ uvedla porota.

„Program Památky nás baví představuje první národní systematický přístup k propojení nejrůznějších kulturních a vzdělávacích center v České republice s programy šitými na míru pro konkrétní cílové skupiny. Způsob, jakým se podařilo spojit odborníky s laiky, včetně dětí s nejrůznějšími vzdělávacími potřebami, je obdivuhodný," zdůraznila porota.

Historie soutěže

Za posledních patnáct let podalo přihlášku 2 720 organizací a jednotlivců z třiceti devíti zemí, mezi nejúspešnější země patří Španělsko, které získalo šedesát jedna prvenství, druhá je Velká Británie, která nasbírala o jedno vítězství méně.

"Vítězům cena přináší výhody, jakými jsou větší mezinárodní publicita, následné získávání finanční podpory či zvýšený zájem návštěvníků," řekl Tibor Navracsics, eurokomisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport. 

"Cena vyzdvihuje evropský charakter kulturního dědictví, vzrostlo povědomí i u široké veřejnosti. Cena je tedy klíčovým nástrojem v propagaci evropského dědictví," dodal Navracsics.


Autor: Lukáš Vaňkát

Místo události: Kuks 81,Kuks

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: