Tetky Apolenky předvedou na Šrámkově statku masopustní zabijačku se zábavouNávštěva Šrámkova statku Vás vrátí zpět do minulosti. FOTO: Hradecká kulturní a vzdělávací společnost  Hradec
  11.02.2017

Šrámkův statek v Pileticích uspořádá v neděli 26. února tradiční masopustní pohoštění. K vidění bude nefalšovaná česká zabijačka s výkladem mistrů řeznického řemesla. Návštěvníky pobaví folklorní soubory Červánek a Dupák. Návdavkem budou informace o zvycích ze života někdejších venkovanů.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost připravila na Masopustní neděli akci na Šrámkově statku. Kdo tam přijde, dozví se o starých zvycích venkovanů, které podle pořadatelů určují identitu každého národa.

„Chceme tradici a zvyky přiblížit Hradečanům i návštěvníkům města na Šrámkově statku v Pileticích,“ sdělil mluvčí Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Petr Švihlík.

Program akce

Areál se otevře 26. února v deset hodin dopoledne a bude otevřen až do šestnácti hodin.

Na děti se připraví herci souboru Studio JH Pohádka. Malí návštěvníci si mohou i svou vyzkoušet manuální zručnost a ochutnat venkovské speciality.

„Světnička v roubence bude patřit tetičkám Apolenkám, které budou smažit tradiční královéhradeckou masopustní pochoutku – Boží milosti, přičemž je bud možné i ochutnat,“ uvedl mluvčí.      

Děti si budou moci vyřezat dřevěného čuníka pod dohledem Karla Lhotáka. „Nebo si vyrobí jednoduchou karnevalovou masku z papíru. A pro nejmenší jsou připraveny kratinké Pohádky za pecí, tentokrát O Smolíčkovi a O Budulínkovi v podání lidového loutkaře Jirky Polehni,“ vyjmenoval mluvčí.

Pro dospělé se na dvorku objeví ochutnávka zabijačkových pochutin a výstava dobových předmětů. „Pozornost by měla sklidit i národopisná výstava věnovaná životu na vsi počátku 20. století s asi 250 artefakty. Vznikla z darů občanů Hradce Králové a okolí. Sbírka představuje hospodářské a řemeslnické nástroje a mapuje tvrdý i veselý život předků,“ představil Švihlík.

Pořadatelé mysleli na vše a pro návštěvníky zařídili autobusovou dopravu. „Pro větší pohodlí návštěvníků je zajištěna doprava linkou číslo 13 až do Piletic, na parkoviště nedaleko statku navede řidiče dopravní značení,“ doplnil.


Autor: Lukáš Vaňkát

Místo události: Piletická 6,,Piletice

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: